Technical Program

The  Technical Program is the following:

 

Technical Sessions

Monday 18

Multimedia Forensics

  • 10.30-10.50: Christian Riess “Illumination Analysis in Physics-based Image Forensics: A Joint Discussion of Illumination Direction and Color”
  • 10.50-11.10: David Vázquez-Padín, Fernando Pérez-González and Pedro Comesaña-Alfaro, “Random Matrix Theory for Modeling the Eigenvalue Distribution of Images under Upscaling”
  • 11.10-11.30: Andrey Kuznetsov, “A copy-move detection algorithm based on geometric local binary pattern “
  • 11.30-11.50: Dasara Shullani, Omar Al Shaya, Massimo Iuliani, Marco Fontani and Alessandro Piva, “A Dataset for forensic analysis of videos in the wild”

 

Biometric systems

  • 14.30-14.50: Carlos Alonso-Martinez and Marcos Faundez-Zanuy, “On the use of time information at long distance in biometric online signature recognition”
  • 14.50-15.10:Emanuela Piciucco, Emanuele Maiorana and Patrizio Campisi, “Biometric Fusion for Palm-Vein Based Recognition Systems”
  • 15.10-15.30:Angelo Salici and Claudio Ciampini, “Automatic Face Recognition and Identification Tools in the Forensic Science Domain”

Software Defined Networks

  • 15.30-15.50: Giuseppe Bianchi, Marco Bonola, Valerio Bruschi, Luca Petrucci and Salvatore Pontarelli, “Implementing a per-flow Token Bucket using Open Packet Processor”
  • 15.50-16.10: Leonardo Linguaglossa, “Vector Packet Processor”
  • 16.10-16.30: Paolo Giaccone, “Improving the Scalability of Programmable Stateful SDN Data Planes “
  • 16.30-16.50: Anton Matsiuk, “Enhancing SDN/NFV for Industrial Domains”
  • 16.50-17.10: Roberto Agrone, “Dual Use Technologies to support communications in the operating scenarios”

 

Tuesday 19

Emerging services with NFV

  • 10.30-10.50: Mario Di Mauro, Maurizio Longo, Fabio Postiglione and Marco Tambasco, “Availability Modeling and Evaluation of a Network Service Deployed via NFV”
  • 10.50-11.10: Vincenzo Eramo and Francesco Giacinto Lavacca, “Definition and Evaluation of Cold Migration Policies for the Minimization of the Energy Consumption in NFV Architectures”
  • 11.10-11.30: Alessandro Carrega and Matteo Repetto “Green and Heuristics-based Consolidation Scheme for Data Center Cloud Applications”
  • 11.30-11.50: Corrado Rametta and Alfio Lombardo, “A Network-Assisted Platform for Multipoint Remote Learning”
  • 11.50-12.10: Roberto Bruschi, Giuseppe Burgarella and Paolo Lago, “A Lightweight Prediction Method for Scalable Analytics of Multi-Seasonal KPIs”

 

Security protocols

  • 14.45-15.05: Christoforos Panos, Stefanos Malliaros, Christoforos Ntantogian and Christos Xenakis, “A Security Evaluation of FIDO’s UAF Protocol in Mobile and Embedded Devices”
  • 15.05-15.25 Chibueze P. Anyigor Ogah, Haitham Cruickshank, Philip M. Asuquo, Ao Lei and Zhili Sun, “Delay Tolerant Revocation Scheme in Delay Tolerant VANETs”

 

Wednesday 20

Technologies for IoT

  • 11.00-11.20: Francesca Cuomo, Manuel Campo, Alberto Caponi and Giuseppe Bianchi, “Spreading Factors allocation strategies for LoRaWAN systems”
  • 11.20-11.40: Daniele Croce, Michele Gucciardo, Ilenia Tinnirello and Domenico Garlisi, “Impact of Spreading Factor Imperfect Orthogonality in LoRa Communications”
  • 11.40-12.00: Giuseppe Piro, Giuseppe Ribezzo, Alfredo Grieco and Nicola Blefari, “A de-verticalizing middleware for IoT systems based on Information Centric Networking design
  • 12.00-12.20: Roberto Calvo-Palomino, Domenico Giustiniano and Vincent Lenders “Measuring Spectrum Similarity in Distributed Radio Monitoring Systems”
  • 12.20-12.40: Alice Lo Valvo, Fabrizio Giuliano and Ilenia Tinnirello, “An Innovative WiFi Transceiver for Multi-Channel Parallel Communications”